Napjainkban az allergiák kialakulása egyre gyakrabban jelentkező, gyermekeket és felnőtteket egyaránt érintő kórkép. A kialakulásának hátterében mind a különböző környezeti hatások, mind az öröklődés fontos szerepet játszik (fontos viszont, hogy a gyermek csak a hajlamot örökli, nem az szülőnél lévő allergiát). Ha nincs allergiás a családban, akkor annak kialakulása igen kicsi, 5-15%. Viszont ha az egyik szülő vagy testvérnél allergia áll fenn, akkor ennek az immunreakciónak kialakulása 20-40% is lehet, ha mindkét szülő érintett, akkor az allergia kialakulásának kockázat akár 60-80%-ra is nőhet.
Az allergia kialakulásában a genetikai érintettség mellett a légszennyezés, időjárási hatások, növényzet (pollenkibocsátás), a finomított, túlfinomított és feldolgozott élelmiszerek játszanak fontos szerepet, a jelentős allergén hatással bíró összetevők miatt.
Amennyiben allergia gyanúja merül fel, érdemes utána járni, hogy mi okozza a tüneteket. Az allergiás reakció kezelés hiányban súlyos szövődményeket idézhetnek elő. Az étel-, gyógyszer-, és rovarméreg allergia esetén akár az életet veszélyeztető anafilaxiás sokk is jelentkezhet
Ételallergia
Az ételallergiák megjelenése egyre gyakoribbak, és jelentős terhet jelentenek a betegek és családjuk számára. Az ételallergiák diagnosztizálása hagyományosan az allergia-próbákon és vérvizsgálatokon alapult, de az utóbbi években a molekuláris allergia vizsgálatok megjelenésével pontosabb és célzottabb segítséget kapunk az ételallergiák azonosítására és kezelésére. Az ételallergia sokkal ritkább, mint a légúti allergia, de a tünetek súlyossága miatt sokkal fontosabb, hogy kiderüljön melyik allergén áll a panaszok hátterében. Az ételallergia esetén a szervezet a bekerült adott élelmiszer-fehérjét kórosnak ismeri fel és ellene ellenanyagot termel. A tünetek a táplálék elfogyasztását követően már 5-10 percen belül is kialakulhatnak és igen sokrétűek lehetnek. Táplálékallergia esetén az allergiát okozó élelmiszert teljes mértékben kerülni kell!
Mi az a molekuláris allergia vizsgálat?
A molekuláris allergia vizsgálatok lehetővé teszik az allergológusok számára az ételallergiák okainak pontosabb azonosítását, mivel a vizsgálat az allergének alkotóelemeit (molekuláit) vizsgálja. Ez a módszer a specifikus ételallergének azonosítására koncentrál, ahelyett hogy csak az adott ételre történő reakciók általános jelenlétét mutatná ki, így a vizsgálat az allergénhez kapcsolódó specifikus molekulákat azonosítja.
Miért fontos a molekuláris allergia vizsgálat?
A gyermekkori ételallergiák gyakran összetettek és változatosak lehetnek, és az allergiák kialakulása és súlyossága egyénenként eltérő lehet. A molekuláris allergia vizsgálatok előnyei közé tartozik a pontosabb diagnózis, amely segít azonosítani azokat az ételeket, amelyeket valóban el kell kerülni. Az eredmény birtokában célzott terápia javasolható, amely nagyobb hatékonysággal csökkenti az allergiás tüneteket, csökkenti a felesleges ételkorlátozások száma és a táplálkozási hiányok kialakulásának kockázata. Emellett segíthet a betegek és családjaik számára az életminőség javításában és a stressz csökkentésében, amely gyakran kíséri az ételallergiákkal élők életét.
A molekuláris allergia vizsgálatok új eszközt jelentenek az allergiák diagnosztizálásában és kezelésében, különösen a gyermekkori ételallergiák esetében. Ez a pontosabb megközelítés lehetővé teszi az allergének pontosabb azonosítását és a személyre szabottabb kezelési terv kidolgozását minden egyes beteg számára. Bár további kutatásra van szükség az eljárások pontosabb és szélesebb körű alkalmazásához, a molekuláris allergia vizsgálatok ígéretes lehetőséget jelentenek a gyermekkori ételallergiák jobb kezelésére. Ha valaki gyanítja, hogy gyermekének ételallergiája van, érdemes megfontolni a molekuláris allergia vizsgálat lehetőségét, és konzultálni az allergológussal a további lépésekről.