Hazánk közepesen jódhiányos területnek számít, így nagyobb számban fordulnak elő pajzsmirigy megbetegedések. A pajzsmirigy problémáknak két nagyobb csoportját szoktuk megkülönböztetni: a pajzsmirigy alul működés és a pajzsmirigy túlműködés. De milyen szerepe is van ennek a különleges szervnek?
Élettani feladata a pajzsmirigy hormon termelése, amely szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben és az agyi működésben egyaránt. Mivel működése szinte minden szervünk működését befolyásolja és az általa termelt hormonok termelődése az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen, így megbetegedése esetén kiemelten fontos a szakszerű és alapos vizsgálata, amelyet labor- és ultrahang vizsgálattal végeznek.
Milyen tünetekkel kell orvoshoz fordulnom?
A pajzsmirigy alul működésének tünetei:
- száraz, töredezett, fénytelen haj, fokozott hajhullás;
- kiszáradó, sápadt, durva és hideg hatású bőr;
- töredezett, egészségtelennek látszó körmök;
- fáradékonyság, csökkenő koncentrációs képesség;
- az anyagcsere, a mozgás, a beszéd és a gondolkodás lelassulása;
- mélyülő beszédhang;
- aluszékonyság és fáradékonyság, az energiaszint csökkenése;
- a testsúly növekedése;
- székrekedés;
- felpuffadó arc;
- a nemi vágy csökkenése;
- végtagfájdalmak (különösen a kezek tekintetében);
- ödémák megjelenése a testen.
A pajzsmirigy túlműködésének tünetei:
- állandó hasmenés, felgyorsuló emésztés, ehhez kapcsolódó gyors fogyás;
- a meleg környezettel szembeni intolerancia;
- magas vérnyomás, szívritmuszavar és szapora pulzus;
- álmatlanság és alvászavar;
- fokozott ingerültség.
Mit tehetek, ha tüneteket észlelek magamon?
Fontos, hogyha már tünetekkel jelentkezünk pajzsmirigy vizsgálatra, legyünk tisztában vele, gyakori probléma a felismerésnél, hogy egy egyszerű alapvizsgálat (TSH, T3, T4) nem mindig mutatja ki betegségét. Ebben az esetben jön képbe a Reverz T3 meghatározás. Ebből alapesetben is termelődik a szervezetben, de csak kis mennyiségben. Ha azonban ennek a paraméternek a szintje megugrik, és több keletkezik belőle, mint amennyi T3 van, akkor tudhatjuk, hogy valami probléma van a pajzsmirigy működésével. Mivel ekkor a sejtek nem kapják meg a számukra szükséges aktív hormont, hiány alakul ki és pajzsmirigy alul működés tünetei lépnek fel.
Mit tehetek a megelőzés érdekében?
Ha a pajzsmirigy betegség háttere mögött genetikai háttér vagy autoimmun folyamat húzódik, a megelőzésére nem sok esély van, de minden más esetben kutatások igazolják, hogy életmódunkkal sokat tehetünk a megelőzés érdekében. Figyeljünk oda immunrendszerünk egészségére, kerüljük a stresszt, táplálkozzunk egészségesen és igyekezzünk mindennap legalább 7 órát aludni. A dohányzást mellőzzük, hiszen az elősegíti pajzsmirigyünk alul működését.
Pajzsmirigy vizsgálatáért keresse vérvételi pontjainkat!