Felnőtt korban sem egyszerű szükség esetén felkeresni az orvost, vagy egészségügyi vizsgálatokon átesni, gyermekek esetében pedig még félelmetesebb lehet az idegen, ijesztő környezet. Emiatt fontos, hogy már a legkisebb páciensek számára is barátságos, kedves és megnyugtató közeget teremtsünk, ne negatív élményként tekintsenek az orvosi látogatásokra.
Minden gyermek életében jelentkezhet olyan betegség, amelynek diagnosztizálásában, vagy egy terápia nyomon követese érdekében elengedhetetlen a laboratóriumi vizsgálat. Ennek részeként egyes esetekben a vérvétel sem elkerülhető, az eredményes vizsgálat érdekében pedig fontos, hogy a gyermek számára is probléma mentes legyen a „szükséges rossz”.
Mivel tudok neki előzetesen segíteni?
Gyermekek számára sokkal nagyobb stresszhelyzetet okoz a vérvétel, mint a felnőttek számára, hiszen nem feltétlenül értik, mi is történik. A traumatikus élmény elkerülése érdekében érdemes a vérvétel előtt elmagyarázni, hogy hova és miért megyünk, illetve ott pontosan mi is fog történni. Szintén nagyon fontos a gyermek számára, hogy ne mutassuk ki aggodalmunkat, félelmünket a gyermek felé, mert az hatással van rá és megnehezíti számára a vérvételt és a kelleténél jobban megijed a helyzettől.
Sok esetben a szülő jobban izgul gyermeke vérvétele előtt, mint maga a kis páciens, azonban szem előtt kell tartani, hogy ha stresszmentes, barátságos, pozitív környezetet tudunk kialakítani a kicsik számára, akkor egyrészt gyorsabb és kevésbé fájdalmas lesz a beavatkozás, másrészt pedig a későbbiekben sem fognak rettegni, ha szóba kerül az orvos.
Egy másik fontos feladat, amellyel megkönnyíthetjük – és meggyorsíthatjuk – a kicsik számára a vérvételt, hogy ügyelünk a megfelelő folyadékbevitelre. Vérvétel előtt pár órával is érdemes plusz folyadékot (vizet) juttatni a szervezetbe, mivel ez elősegíti a zökkenőmentes vérvételt, azonban figyelni kell arra is, hogy ne vigyük túlzásba sem, hiszen a felhígult vér téves eredményt produkálhat.
Hogyan működik a vérvétel nálunk?
A vérvétel, ahogy a felnőtteknél is, legtöbbször könyökhajlatból történik, de a vérvételt végző asszisztens minden esetben a beavatkozásra legalkalmasabb vénát keresi, így előfordulhat, hogy a kézfejen található vénából történik a vérvétel. A gyors és sikeres vérvétel érdekében fontos, hogy a gyermeket, főleg a kisebbeket stabilan fogjuk, ennek érdekében előfordulhat, hogy másik asszisztens is részt vesz a vérvételben.
A Cordennél kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a vérvétel a gyermekek számára biztonságos, gyermekbarát környezetben, a lehető legkisebb kellemetlenséggel járjon és ne maradjon rossz emlék. A sikeres, gyors beavatkozás érdekében maximálisan törekszünk a fájdalommentességre. A vérvételt olyan gyermek centrikus asszisztensek végzik, akik többéves kórházi, elsősorban gyermekgyógyászat területen szerzett nagy szakmai tapasztalattal rendelkeznek. A ő szakértelmüknek, és a szülők segítségének köszönhetően, ki lehet védeni, hogy az orvosoktól, orvosi vizsgálatoktól való félelem kialakuljon a gyermekekben.
Kimondottan gyermek vérvételi pontjainkon már újszülött kortól várjuk a gyerekeket:
- 1117 Budapest, Fehérvári út 84/A; (BFI Irodaház, földszint)
- 8100 Várpalota, Honvéd utca 2-3.; (Várpalota Városi Kórház-Rendelőintézet C épület, fsz. 7-es rendelő, a recepciós pulttól balra)
További mintavételi pontjainkon nem egységes a gyermek vérvételi korhatár, így időpontfoglalás előtt érdeklődjenek az Önökhöz legközelebbi pontokon, hogy hány éves kortól fogadnak pácienseket.