Te is legyél boldog, ne csak a karácsony!

Képzeljük el, ahogy karácsony este a megterített asztal körül ülünk szeretteinkkel, semmi dolgunk és gondunk nincs, csupán kikapcsolódni, élvezni a finomabbnál finomabb ételeket és italokat, esetleg az ünnepi vacsora után szunyókálni egyet. Ugye idillien hangzik?

Azonban manapság egyre többen és többen inkább egy újabb teherként, egy újabb anyagi kiadásként élik meg az ünnepeket, amely rengeteg stressz-szel és szorongással jár. Nagytakarítani és főzni kell, az ajándékokat beszerezni, vendégeket fogadni, családot látogatni, és mindezek tetejében még a munkahelyen is az évvégi hajtás miatt 110%-ot kell teljesíteni. Ez a rohanó tempó, a pánikfélelem, hogy minden tökéletes legyen az ünnepekre, azonban nemcsak közérzetünkre, de egészségünkre is rettentő rossz hatással van.

Stressz következményei

Sokan tisztában vannak vele, hogy mentális egészégünkre és a lelki állapotunkra is romboló hatással van a folyamatos stressz, amely azonban fizikailag is komoly megterhelésnek teszi ki szervezetünket. Az olyan mentálhigiéniai problémák, mint a depresszió, a kiégés, a szorongás, koncentrációs zavarok, ingerlékenység, lelkileg és mentálisan tesznek tönkre bennünket, de a stressz fizikai hatása még komolyabb szövődményeket okozhat.

Testünk egyes funkciói – mint az emésztés – lelassulnak, míg más élettani folyamatok felgyorsulnak. A megemelkedő vérnyomás, a szapora pulzus, légszomj amennyiben csak ideiglenesen fellépő állapotként jelenik meg hétköznapjainkban, nem feltétlenül jelent problémát. Azonban, ha ezek a tünetek rendszeresen és hosszú távon térnek vissza, akkor már érdemes elgondolkodni azon, min kéne változtatni.

Fizikai szövődmények

Több olyan tünet is felléphet tartós stressz hatására, amelyek elsőre egyrészt nem tűnnek komolynak, másrészt nem feltétlenül rögtön a stressz-szel kapcsoljuk össze. Az egyik ilyen „alaptünet” a gyomorpanasz. A gyomor környékén folyamatosan jelenlévő fájdalom, görcs a test természetes reakciója, de emésztési zavarok, haspuffadás, gyomorégés is előfordulhat, és fontos, hogy időben felismerjük ezeket a jelenségeket, hiszen komoly következményei lehetnek, ha elbagatellizáljuk őket.

A stresszhormon (kortizol) férfiak és nők esetében is más problémákat, szövődményeket tudnak okozni. Férfiaknál előforduló jelenség, hogy a megemelkedett kortizol szint blokkolja a tesztoszteront, emiatt potenciazavarokat képes okozni, azonban hosszabb távon akár prosztatagyulladás, de még a prosztata rákos megbetegedése is felléphet.

Nőknél, a hormonháztartás egyensúlyának felborulása miatt, jelentkezhet a menstruációs ciklusban zavar (pl.: kimaradás, késés, erősebb menstruáció), de hüvelyi fertőzések is kialakulhatnak a legyengült immunrendszer miatt. Ezek mellett mind a két nemnél felléphet a szexuális vágy csökkenése, vagy teljes hiánya is.

A szív- és érrendszeri problémák is rendszeres tünetnek számítanak azoknál, akik állandó stressz alatt élnek. A folyamatosan jelen lévő magas vérnyomás, az erős szívdobogás, mellkasi fájdalom csak néhány azok közül a tünetek közül, amelyek indikátorai annak, hogy a stressz kezdi átvenni szervezetünk egészsége felett az irányítást.

Amennyiben a fent említett tünetek közül több is rendszeresen, hosszabb távon jelentkezik, érdemes egy alapos kivizsgálás alá vetnünk magunkat, hogy megelőzzük a még súlyosabb egészségügyi megbetegedéseket. A szakorvosi kivizsgálás mellett természetesen mi magunk is tudunk tenni egészségünkért.

Mit tegyek, hogy csökkentsem a stressz okozta panaszokat?

Habár a pontos orvosi diagnózis nélkül, illetve a stressz tüneteinek, jeleinek megértése nélkül nem lehetséges gyógymódot „receptre felírni”, vannak olyan trükkök, praktikák, amelyekkel könnyebbé tehetjük hétköznapjainkat, illetve a különösen sok stresszt okozó pillanatokban gazdag ünnepi időszakot is.

  1. Szocializálódjunk!

Barátokkal, családtagokkal eltöltött minőségi idő, beszélgetés, közös programok, szórakoztató kikapcsolódás nagy segítség lehet abban, hogy relaxálni tudjunk. Ha megosztjuk problémáinkat, aggodalmainkat velük, megoldást kaphatunk ezekre, de már az általuk nyújtott lelki támogatás is sokat segíthet. Az ünnepek kiváló alkalom, hogy időt töltsünk azokkal, akiknek a véleményére adunk, akiket szeretünk.

  1. Figyeljünk önmagunkra!

Fontos, hogy felismerjük a stressz jeleit, esetleg a stresszt kiváltó körülményeket, legyen szó akár magánéleti, akár munkahelyi problémákról. A meditáció, a pozitív (ön)megerősítő gondolatok kiváló napindító feladatok lehetnek, motivációt és optimista szemléletet biztosíthatnak. A karácsonyi programok sűrűjében szakítsunk időt arra is, hogy egyedül legyünk, önmagunkkal legyünk és feltöltődjünk.

  1. Csak egészségesen!

Próbáljunk ki új recepteket, ízvilágokat, tartsunk húsmentes vagy cukormentes napokat. Az egészséges, friss, finom ételek amellett, hogy ízletesek, még közérzetünket is javíthatják. A rendszeres mozgás, legyen szó futásról, súlyzós edzésről, pilatesről, vagy éppen csak egy könnyed sétáról a szabadban, szintén remek segítői a stressz elleni harcunknak.

A lényeg tehát, hogy már néhány egyszerű trükkel is tehetünk annak érdekében, hogy életünket stressz mentesítsük. Az ünnepi időszakot pedig próbáljuk egy lehetőségnek tekinteni, amikor kikapcsolódhatunk, pihenhetünk, kiszakadhatunk a monoton hétköznapok stresszel és nehézségekkel járó malmából.