A prosztata különböző megbetegedései eredményesen kezelhetőek, amennyiben időben kerülnek felismerésre, diagnosztizálásra. A prosztatamegnagyobbodás, gyulladás vagy daganatos elváltozás nem csak a hétköznapokat nehezítik meg, de a megfelelő gyógykezelés nélkül végzetes kimenetelűek is lehetnek. Megelőzésük érdekében fontos a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel.

Mi az a PSA?

A prosztata specifikus antigén nem más, mint egy, a prosztata mirigyhám sejtjei által termelt (enzim)fehérje, amelynek szintje életkortól, illetve egészségi állapottól is függhet. A kitermelt enzimfehérje elsősorban az ondóban található meg, azonban egy része a véráramba is bekerül, így már egy egyszerű (vénás) vérvétel segítségével megállapítható a PSA-szint.

PSA és Free PSA

Laboratóriumi vizsgálattal lehetőség van a teljes, össz PSA, valamint a Free PSA, azaz szabadon mozgó fehérjék, szintjének elemzésére is. A Free PSA vizsgálata segít, hogy különbséget lehessen tenni a jó- és rosszindulatú prosztata megbetegedések között. Amennyiben a teljes PSA szinthez mérten magasabb Free PSA szintet detektálunk, az alacsonyabb prosztatarák kockázatot jelent, míg az alacsonyabb Free PSA szint magasabb prosztatarák kockázatra utal.

Magyarországon a férfiak közel 30%-át érinti a prosztata rákos megbetegedése, amely szám évről évre folyamatosan növekszik. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a megemelkedett PSA-szint nem egyenlő azzal, hogy daganatos megbetegedés alakult ki a szervezetben, ezen kívül több más prosztata probléma előjele is lehet. Mind a prosztata megnagyobbodás, mind pedig a prosztata gyulladás esetében, illetve húgyúti fertőzéseknek, gyógyszeres kezeléseknek és erős fizikai megerőltetéseknek köszönhetően is felléphet változás az enzimfehérje szintjében.

A testben megtalálható PSA-szint értékét tehát érdemes évente ellenőrizni, hiszen ezáltal átfogó képet kaphat a kezelőorvos, és azonnal kiszűrheti, amennyiben észlelhető változás áll be. A rendszeres vizsgálatnak köszönhetően az orvos – a páciens állapotának és korának megfelelően – képes felállítani egy általános, „jó eredményt”, amely elősegíti az értékekben fellépő változások nyomon követését.

Movember

2009-ben Magyarországon is elindult a Movember elnevezésű mozgalom, amely 2016-tól – a Movember Magyarország Egyesületnek köszönhetően – már egyesületi formában valósul meg. A mozgalom lényege, hogy felhívja az emberek figyelmét a férfiak egészségügyi, mentálhigiénés problémáira, azok megelőzésének lehetőségeire, valamint a rendszeres szűrővizsgálatok jelentőségére.

A férfi egészség hónapjától kezdődően, egészen 2025. január 31-ig, lehetőség van igénybe venni a Corden Movember szűrőcsomagot, amely kimondottan férfiak számára készült és a prosztata egészségi állapotának felmérése a célja. A férfiak számára kialakított tumormarker szűrőcsomagban található vizsgálatok nemcsak megelőzésre jók, hanem a stádium meghatározására, a prognózis felállítására, a kezelés nyomon követesére és a daganatok kiújulásának felismerésére egyaránt.

Csomagjainkról bővebb információkat az alábbi linkre kattintva talál.