Magyarországon a tavaszi pollenszezon februárban indul a barkás fákkal, és áprilisban tetőzik, ilyenkor a levegőben szálló virágpor mennyisége kiemelkedően magas. Április végén – május elején elsősorban a fák pollenjei dominálnak (nyírfa, platán, tölgy, bükk, fenyőfélék). Ugyanebben az időszakban megkezdődik a pázsitfűfélék (füvek) virágzása is, ami egészen őszig kitart. Tavasszal még kevés gyomnövény szór jelentős mennyiségű pollent – a parlagfű és más erősen allergén gyomok virágzása csak nyár végén indul be, de néhány korai gyom (pl. csalán) már májusban is virágzik.
Nyírfa (Betula)
A nyírfa az egyik legerősebb allergén növény tavasszal: pollenje nagyon apró és könnyű, a szél messzire hordja, és gyakran erős szénanáthás tüneteket vált ki. Virágzása márciustól májusig tart, általában áprilisban tetőzik Magyarországon. Egyetlen nyírfa barkája akár több millió pollenszemcsét is termelhet, ezért a nyírfás területeken különösen magas lehet a koncentráció. A nyírfapollenre érzékenyeknek ilyenkor érdemes kerülniük a nyírfákban gazdag parkokat, erdőszéleket, és allergológiai tanácsokat követni (pl. helyes szellőztetés, pollenfilter használata).
Platán (Platánfa)
A platán városi környezetben gyakori díszfa, amelynek virágzása és pollenszóródása főként áprilisban és májusban zajlik. A platán pollenje mérsékelten allergénnek számít, de a fa terméséről és leveleiről leváló finom szőrök, illetve virágpora is irritációt okozhat (pl. szemviszketést, orrfolyást, tüsszögést).
Pázsitfűfélék (füvek)
A pázsitfűfélék (gyepfűfélék és gabonafélék, perjefélék) pollenjei a tavasz végén válnak dominánssá. Május elejétől virágoznak, a fűpollen-szezon egészen őszig elhúzódhat. A fűpollen az egyik leggyakoribb szezonális allergén, jellemző tünetei a szénanátha, orrdugulás, szemviszketés és orrfolyás. Mivel a füvek keresztallergiát okozhatnak, az érzékeny személyek egész szezon alatt tüneteket tapasztalhatnak.
Tölgy (Quercus)
A tölgyek virágzása Magyarországon április végétől május végéig tart, bizonyos fajoknál június elejéig is elhúzódhat. A tölgyfa pollenje nagyobb és nehezebb, így mérsékelten allergénnek számít. A tölgyerdők közelében azonban magas lehet a tölgy pollenkoncentrációja, ilyenkor orr- és szemviszketés, tüsszögés léphet fel.
Gyomnövények (gyomok)
A gyomnövények közül április végén és május elején kevés faj jelent számottevő allergén pollenforrást. Az elsők között virágzik a csalán (Urtica), amelynek pollenje közepesen allergén, és érzékeny embereknél tüneteket okozhat. Május végétől az útifű (Plantago), júniustól további gyomfélék (pl. libatopfélék, üröm) virágzása következik. A parlagfű virágzása csak július végétől indul, így tavasszal még nem okoz tüneteket.
Mi az a keresztallergia?
A pollenallergiásoknál bizonyos ételek fogyasztása is allergiás tüneteket válthat ki. Ezt a jelenséget nevezzük keresztallergiának. Az oka az, hogy egyes ételek fehérjéi szerkezetileg hasonlítanak bizonyos pollenek allergén fehérjéihez, így az immunrendszer mindkettőre allergiás reakcióval válaszolhat.
- Nyírfa-allergia esetén gyakran okoznak keresztallergiát: alma, körte, cseresznye, meggy, szilva, őszibarack, kivi, sárgarépa, zeller, paradicsom, burgonya, mogyoró, dió, mandula.
- Pázsitfűfélék allergiája esetén kerülendő lehet: paradicsom, burgonya, búza, rozs, bab, borsó, lencse, földimogyoró, szója.
- Parlagfű allergia esetén kerülendő: görögdinnye, sárgadinnye, banán, uborka, cukkini, napraforgómag.
- Üröm allergiások vigyázzanak: zeller, sárgarépa, burgonya, alma, kivi, mangó, kamilla, napraforgómag, bizonyos fűszerek (ánizs, kömény, koriander, mustármag, paprika, bazsalikom).
Ha bizonytalan eredetű légúti allergiára utaló tünetei vannak, vagy keresztallergia gyanúja merül fel, érdemes inhalatív allergén specifikus IgE-vizsgálatot végeztetni:
- 20-as inhalatív allergén specifikus IgE-panel: 15 695 Ft
- 40-es inhalatív allergén specifikus IgE-panel: 20 450 Ft
Részletek:
A Corden laborvizsgálatai országszerte, 54 ponton elérhetőek, beutaló nélkül, gyorsan és megbízhatóan segítve a pontos diagnózis felállítását.