A gyermekek vagy serdülők fáradtságát, fáradékonyságát nehéz definiálni, de egy odafigyelő szülő észreveszi azt, ha „valami nincs rendben” a gyerekkel. Emellett, a gyermekek és kamaszok panaszait sem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen ők maguk is érzik a furcsa tünetet. Felmérések alapján a 12 év alatti gyermekek 23%-a, míg a 12-18 évesek 34-46%-a arról számol be, hogy fáradékonynak érzi magát.

Ront a helyzeten, hogy a fáradtság nem jár együl: a fáradt gyerek koncentrációs képessége romlik, nehézséget okoz neki iskolában az odafigyelés, aminek rosszabb iskolai teljesítmény, az osztályzatok romlása lehet a következménye. A fáradékony gyerekek gyakran alvászavarokkal is küzdenek, ami miatt az immunrendszerük gyengül, ami a fertőzések fokozott kockázatát hozza magával. Vagyis, a fáradékonyság egy olyan ördögi kört indít el, amelyből minél előbb tanácsos kiszállni! Érdemes kideríteni a gyermek fáradtságának az okát, és szükség esetén gyermekorvos, szakorvos bevonásával kezelni a problémát.

A fáradtságnak, gyengeségnek számos oka lehet

Azon a kézenfekvő okon kívül, hogy a gyermek estékbe nyúlóan alvás helyett egyéb programokkal tölti az idejét, vagyis nem alszik eleget, számos oka lehet a fáradtságnak, sápadtságnak, erőtlenségnek. Bizonyos vitaminok vagy nyomelemek hiánya egyaránt okolható a tünetekért, illetve lehetséges, hogy hormonális ok, például a pajzsmirigy működési zavara áll a háttérben.

Milyen vitaminok, nyomelemek hiányozhatnak?

A vitaminok közül a B-vitaminok alapvető szerepet töltenek be a testi erőnlét és a szellemi frissesség meghatározásában is (B9-, B12-vitaminok). A hiányuk változatos formában ölthet testet, de a fáradékonyság, levertség, erőtlenség viszonylag gyakori. A B9-vitamin, más néven a folsav hiányállapotának egyik jele a fáradékonyság, gyengeség, koncentrációs zavarok jelentkezése. A B9-vitamin mellett említendő a B12-vitamin is. Akinél a szervezet B12-vitaminnal való ellátottsága nem megfelelő, az fáradékonyságról, gyengeségről, szédülékenységről, alkalmankénti fejfájásról számolhat be.

A gyermekkori fáradékonyság gyakori oka a vashiányos állapot vagy a vérszegénység

Az óvodás és kisiskolás gyermekek körében világszerte olyan magas a vashiányos vérszegénység aránya, és az a gyermekek közel felét érintheti. Kamaszoknál is problémás a vasháztartás egyensúlyának biztosítása, hiszen az intenzív növekedéssel és fejlődéssel járó fokozott vasigény mellett a lányoknál a menstruációs vérvesztés is ront a vasszinteken.

Vegetáriánus vagy vegán étrend esetén, de akár azoknál is, akik alig-alig fogyasztanak állati eredetű táplálékot, az átlagosnál nagyobb az esélye a vas és a B12-vitamin hiányának. Fáradékonyság akkor is kínozhatja a gyermeket, ha a vitamin- és nyomelemszintjei rendben vannak; hiszen ritka esetekben akár szervi probléma, például pajzsmirigy-alulműködés is okolható a levertségért, erőtlenségért.

Mit tegyünk, ha fáradt a gyerekünk?

Hasznos lehet a gyermek állapotának feltérképezését olyan vérvétellel kezdeni, amely túlmutat a „szokásos” teljes vérképen. Ez a vizsgálat nemcsak a B9- és B12-vitamin-ellátottságról ad képet, hanem részletesen elemzi a szervezet vasháztartását is – többek között a vas-, transzferrin- és ferritinszintek mérésével. Emellett kitér a pajzsmirigy működésére is, a TSH-szint meghatározásán keresztül. Ezt a komplex labordiagnosztikai szűrést a Corden Teenager csomagja foglalja magában. A csomag vérmintán alapuló vizsgálatai már nagy eséllyel segítenek feltárni, hogy mi állhat a gyermek fáradtságának hátterében, és milyen életmódbeli, táplálkozási vagy szükség esetén gyógyszeres beavatkozás vezethet az állapot javulásához, a frissesség visszanyeréséhez.

(Forrás: CORDEN)