Allergia panelek
8 specifikus allergént tartalmazó alappanel: 9.840 Ft
20-as inhalatív allergia panel: 13.080 Ft
40-es inhalatív allergia panel: 17.040 Ft
20-as nutritív allergia panel: 13.080 Ft
40-es nutritív allergia panel: 17.040 Ft
Rovarméreg allergiapanel: 6.000 Ft
A panelekhez tartozó allergénlista
Az antihisztamin tartalmú gyógyszereket legalább 5 nappal a vérvételt megelőzően el kell hagyni!
A vizsgálat költségén felül külön vérvételi díj kerül felszámításra, amely mintavételi pontonként változhat. Az aktuális vérvételi díjakról tájékozódjon az egyes mintavételi pontok leírásánál.
Mire jó a vizsgálat / miért fontos, hogy elvégezze?
A vizsgálatokkal kimutathatóak azok az inhalatív, nutritív vagy rovarméreg allergének, melyek allergiás tüneteket okoznak. Amennyiben allergia gyanúja merül fel, érdemes utána járni, hogy mi okozza a tüneteket, melyeket minden esetben kezelni kell, mert kezelés hiányban súlyos szövődményeket idézhetnek elő. Az étel-, gyógyszer-, és rovarméreg allergia esetén akár az életet veszélyeztető anafilaxiás sokk is jelentkezhet.
Mi ez a betegség? / Kinek jó ez a vizsgálat?
Az immunrendszer, amely védi a szervezetet az olyan kórokozóktól melyek betegséget okoznak, allergia esetében az ártalmatlan anyagokat káros anyagként detektálja és ezek ellen védekező folyamatokat indít el.
Inhalatív allergia
A légúti allergia igen gyakori, civilizációs betegség, mely a statisztika szerint minden ötödik embert érint. Az immunrendszer a belégzés által a szervezetbe került idegen anyagokat kórosnak detektálja és ellene specifikus ellenanyagot termel, melynek hatásár allergiás tünetek jelentkeznek. Az allergiás tünetek igen változatosak lehetnek (szénanátha, kötőhártya-gyulladás, bőrtünetek), melyek kezelése nélkül komoly szövődmények alakulhatnak ki.
Nutritív allergia
Az ételallergia sokkal ritkább, mint a légúti allergia, de a tünetek súlyossága miatt sokkal fontosabb, hogy kiderüljön melyik allergén áll a panaszok hátterében. Az ételallergia esetén a szervezet a bekerült adott élelmiszer-fehérjét kórosnak ismeri fel és ellene ellenanyagot termel. A tünetek a táplálék elfogyasztását követően már 5-10 percen belül is kialakulhatnak és igen sokrétűek lehetnek. Táplálékallergia esetén az allergiát okozó élelmiszert teljes mértékben kerülni kell!
Rovarméreg allergia
Hazánkban két rovar, a méh és a darázs, melynek csípését követően a leggyakrabban allergiás reakció alakul ki. Fontos, hogy rovarméreg allergia gyanújának esetében utána járjunk, hogy melyik rovar csípésére érzékeny szervezetünk, mert rovarméreggel történő, ismételt találkozást követően kialakulhat az életet veszélyeztető anafilaxiás sokk is.
Mit tartalmaz a vizsgálat?
nutritív alappanel, 20-as és 40-es allergént tartalmazó inhalatív, nutritív allergia panelek és rovarméreg allergia panelek vannak. A panelek pontos allergén listájáról itt tájékozódhat.
Hogyan készüljön a mintavételre?
Amennyiben más vizsgálatot vagy csomagot nem vesz igényben, abban az esetben a csomagban lévő vizsgálatokat az étkezés nem befolyásolja, a nap bármely részében elvégezhető a vérvétel. A vérvétel előtt könnyű reggeli és folyadékfogyasztás megengedett. Ha egyéb vizsgálatot is szeretne, kérjük, tájékozódjon annak vérvételi kritériumairól.
Hogyan végezzünk a vizsgálatot? Mennyi időt vesz igénybe?
A vizsgálathoz vénás vérre van szükség. A vérvételi pontunkon töltött idő körülbelül 15 perc, mely a mintavételt és az adminisztrációt is magába foglalja.
Mikorra kapja meg az eredményt?
A csomagban lévő vizsgálatok elkészülési ideje a minta laboratóriumunkba való érkezését követő 5 munkanap. A leletet elektronikusan, jelszóval védve küldjük Önnek a megadott e-mail címre a vizsgálatok vállalási idejét maximálisan betartva. Illetve eredménye megtalálható és letölthető az EESZT (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) rendszeréből is. Ezen a felületen háziorvosa, kezelőorvosa is megtekintheti az eredményeket.
További tudnivalók a betegségről
Ételallergia – Rovarméreg allergia – Pollenallergia
Az immunrendszer, amely védi a szervezetet az olyan kórokozóktól melyek betegséget okoznak, allergia esetében az ártalmatlan anyagokat káros anyagként detektálja és ezek ellen védekező folyamatokat indít el. Amennyiben allergia gyanúja merül fel, érdemes utána járni, hogy mi okozza a tüneteket, melyeket minden esetben kezelni kell, mert kezelés hiányban súlyos szövődményeket idézhetnek elő. Az étel-, gyógyszer-, és rovarméreg allergia esetén akár az életet veszélyeztető anafilaxiás sokk is jelentkezhet. Autoinjektor használatával az anafilxia megelőzhető
1. Ételallergia
Ételallergia akkor jelentkezik, amikor a szervezet az adott ételösszetevőket veszélyesnek ismeri fel és védekezés képpen ellenanyagot termel. Az allergiás reakció során hisztamin szabadul fel, mely előidézi a tüneteket. Fontos, hogy a tünetek megjelenése előtt legalább egy alkalommal a szervezetnek már találkoznia kellett az adott allergénnel. A tünetek az allergén elfogyasztását követően ige gyorsan (5-10 perc) kialakulnak, amelyek lehetnek enyhe fokúak, de akár az életet veszélyeztető anafilaxiás sok is jelentkezhet. A tüneteket kiváltó ételmennyiség egyénenként eltérőek lehetnek.
Amíg a felnőttek 1%-át, addig a gyermekek 7%-át érinti az ételallergia és a sok esetben felnőttkorra visszahúzódik. Sokszor előfordul családon belüli halmozódás, ami felveti az öröklési lehetőséget.
Ételallergia tünetei:
- orr-garat tünetek: orrviszketés, garatviszketés, orrfolyás, orrdugulás, gégeödéma, nehézlégzés
- Gyomor és bélrendszert érintő tünetek: hányinger, hányás, hasi fájdalom, hasmenés
- Bőrtüneteke: ekcéma, csalánkiütés
- Egész szervezetet érintő tünet: anafilaxiás sokk
Gyakran nem csak egy szervet érintenek a megjelenő tünetek.
A leggyakoribb allergének:
- tejfehérje
- tojás
- mogyoró
- szója
- dió
- kagyló
- eper
Az ételallergia, ételintoleranciák, Cöliákia és hisztamin érzékenység tünetei igen hasonlók, de kezelésük más. Így minden esetben szükséges IgE allergia vizsgálatot végezni.
2. Rovarméreg allergia
Számos csípés okozhat allergiás reakciót. Két leggyakrabban előforduló rovar, mely hazánkban az allergiával járó csípéseket okozzák, a méh és a darázs. A felnőttek esetében 4%, a gyermekek esetében 1%-ban lehet számolni rovarméreg allergiával.
Rovarméreg allergia esetén, az első találkozáskor, a méregben található fehérje-természetű anyagokkal szemben specifikus IgE termelődik a szervezetben. A méreggel való következő találkozás esetén ezek az ellenanyagok váltják ki a különböző súlyosságú allergiás reakciót.
Tünete:
- Normális reakció: A csípés helyén 2-10 cm-es viszkető, kissé fájdalmas duzzanat jelentkezik és 1-2 nap alatt elmúlik.
- Nagy, lokális reakció: Több napig is fennálló, 10cm-nél nagyobb, fájdalmas, vörös duzzanat jelentkezik.
- Szisztémás reakció: A csípést követően 5-10 percen belül különböző súlyosságú, az egész szervezetet érintő reakciók jelentkeznek.
- testszerte bőrviszketés
- hányinger, hányás
- rossz közérzet
- gyengeség
- nehézlégzés, fulladásérzet
- anafilaxiás sokk
Fontos, hogy végeztessünk allergiavizsgálatot, hogy felkészülhessünk egy következő rovarcsípés esetén a jelentkező tünetek kezelésére.
3. Inhalatív allergia
Az inhalatív allergiák közé tartozik minden olyan allergia, amelyet az allergén belélegzése vált ki. Ezek közül a leggyakoribban a pollenallergia általában februártól, a mogyoró virágzástól egészen októberig tart, a poratka allergia, amely főleg a fűtési szezonban a leggyakoribb, de egész évben jelentkezhet, illetve az állatszőr allergiák. Gyermekeknél, felnőtteknél egyaránt jelentkezik. Ilyenkor a belélegzett allergén ellen ellenanyagot termel a szervezet, mely az allergiás tüneteket idézik elő. Pollenallergia esetén elsősorban légúti, és szemtünetek tünetek jelentkeznek, de nem ritka az ekcéma kialakulása sem.
Leggyakoribb inhalatív allergének:
- parlagfű
- mogyoró
- nyírfa, nyírfa, üröm
- poratka
- kutyaszőr, macskaszőr, nyúlszőr
Pollenallergia leggyakoribb tünetei:
- szénanátha: tüsszögés, orrviszketés, vizes orrfolyás
- torokviszketés, köhögés
- szemviszketés, kötőhártya-gyulladás
- szemhéj-, arc duzzanat
- ekcéma
A pollenallergiák IgE vizsgálattal kimutathatok. Mindenképpen érdemes felkészülni a pollenszezonra, hogy a tünetek kialakulását megelőzzük, vagy a tünetek mértékét mérsékeljük. Ezzel életminőségünket javítjuk, illetve a további, súlyos szövődmények kialakulását elkerülhessük.