A pajzsmirigy az emberi hormonrendszer egyik legfontosabb irányítóközpontja. Bár mérete kicsi, a hatása óriási: hormonjai befolyásolják az anyagcserét, az energiafelhasználást, a testhőmérsékletet, a szívverést – szinte minden létfontosságú testi funkcióban szerepet játszanak. Nem csoda, hogy ha ez a mirigy nem működik megfelelően, annak komoly következményei lehetnek az egészségünkre.

Az egyik legelismertebb orvosszakmai szövetség, az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (American Thyroid Association) adatai szerint a pajzsmirigy-rendellenességek gyakoribbak, mint gondolnánk: az emberek több mint 12%-ánál alakul ki valamilyen pajzsmirigyprobléma életük során. A nők különösen érintettek: 5–8-szor nagyobb eséllyel alakul ki náluk ilyen betegség, és minden nyolcadik nő találkozik vele élete során. Még aggasztóbb, hogy az érintettek közel 60%-a nincs is tudatában a problémának – a tünetek ugyanis gyakran észrevétlenek maradnak, vagy más okoknak tulajdonítjuk őket.

Milyen tünetek utalhatnak pajzsmirigyzavarra?

Pajzsmirigy-túlműködés (hipertireózis)

Ha a pajzsmirigy túl sok hormont termel, akkor az anyagcsere felgyorsul. Ezt nevezzük túlműködésnek.

Jellemző tünetei:

  • gyors szívverés, szívdobogás-érzés

  • idegesség, ingerlékenység, szorongás

  • nem tervezett fogyás, jó étvágy mellett is

  • kézremegés

  • izzadás, melegintolerancia

  • kidülledő szemek (főként autoimmun eredetnél)

Kezeletlenül hosszabb távon szívproblémákhoz, csontritkuláshoz vezethet.

Pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis)

Ha a pajzsmirigy kevés hormont termel, akkor az anyagcsere lassul le. Ezt hívjuk alulműködésnek.

Jellemző tünetei:

  • fáradtság, levertség, energiahiány

  • indokolatlan súlygyarapodás, hízás

  • fázékonyság, hidegintolerancia

  • száraz bőr, hajhullás, töredezett köröm

  • lassú szívverés, alacsony pulzus

  • menstruációs zavarok, meddőség, vetélések

  • depresszív hangulat, koncentrációs nehézség

Vagyis a pajzsmirigy túlműködése és alulműködése két ellentétes irányú kóros állapot. A túlműködés egy felgyorsult anyagcserével járó, „túlpörgött” szervezetet eredményez, míg az alulműködés lelassult anyagcserével a „lelassult”, energiátlan szervezet képét mutatja. Ennek megfelelően a tüneteik is ellentétes jellegűek: előbbinél fogyás, melegség, szapora szívverés és idegesség, utóbbinál hízás, fázékonyság, lassú pulzus és fáradtság dominál. Mindkét állapot kihat a szívre, az idegrendszerre, a hangulatra, a testsúlyra és számos egyéb élettani funkcióra.

Kik a veszélyeztetettek, és mikor érdemes pajzsmirigyszűrésre menni?

A pajzsmirigybetegségek bárkinél kialakulhatnak, ám bizonyos élethelyzetekben és állapotokban különösen fontos a rendszeres ellenőrzés. Harmincöt éves kor felett például a szakmai ajánlások szerint már panaszmentesen is indokolt ötévente elvégeztetni egy laboratóriumi pajzsmirigyfunkciós vizsgálatot, mivel az életkor előrehaladtával nő a hormonális zavarok kockázata.

Szűrés javasolt akkor is, ha valaki jellegzetes tüneteket észlel magán – például fáradékonyságot, hízást vagy fogyást, hajhullást, szívritmuszavart, idegességet –, különösen, ha ezek egyszerre jelentkeznek. A családi előzmények is számítanak: ha a közvetlen hozzátartozók között előfordult Hashimoto-kór vagy Basedow-Graves-kór, akkor magasabb a kockázat a betegség kialakulására.

Várandósság tervezésekor vagy terhesség alatt szintén kiemelten fontos a pajzsmirigyhormonok ellenőrzése, hiszen ezek kulcsszerepet játszanak a magzat fejlődésében. Kezeletlen alulműködés esetén megnő a vetélés vagy a koraszülés kockázata. Emellett azoknak is érdemes kivizsgáltatniuk magukat, akik más autoimmun betegséggel élnek – például 1-es típusú cukorbetegséggel vagy gluténérzékenységgel –, mivel ezek gyakran társulnak pajzsmirigyproblémákkal.

Világszerte a pajzsmirigybetegségek egyik leggyakoribb oka a jódhiány, ami főként alulműködéshez és golyvához vezet. Magyarországon a jódozott só bevezetése csökkentette ennek előfordulását, de az autoimmun eredetű betegségek – például a Hashimoto-kór – továbbra is vezető okai az alulműködésnek.

A szűrés egyszerű vérvizsgálattal történik, amely a TSH, T3 és T4 hormonok szintjét méri. Szükség esetén ultrahangos vizsgálat is javasolhat az orvos. Fontos, hogy a pajzsmirigybetegségeket időben felismerjék és kezeljék, hiszen megfelelő terápiával (gyógyszeres kezeléssel, szükség esetén műtéttel vagy egyéb beavatkozással) a hormonszint egyensúlya helyreállítható, és a tünetek megszűnnek, megelőzhetők a súlyos szövődmények.

Mit kínálnak a Corden pajzsmirigy szűrőcsomagjai?

A Corden labordiagnosztikai szűrőcsomagjai segítenek pontos képet kapni a pajzsmirigy állapotáról.

Három különböző összetételű és célú csomag érhető el:

  1. Pajzsmirigy alap csomag

Vizsgálja a TSH, T3 és T4 hormonokat – ezek az alul- vagy túlműködés elsődleges jelzői. Alap szintű, de informatív szűrésre ajánlott.

  1. Pajzsmirigy komplex csomag

Kiegészül az autoimmun markerekkel: anti-TPO, anti-thyreoglobulin és TRAK antitestek vizsgálatával, valamint szelénszint mérésével. Ez a csomag alkalmas például a Hashimoto- vagy Basedow-kór azonosítására.

  1. Pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy panel

Ez a legteljesebb csomag, amely a pajzsmirigy mellett a mellékpajzsmirigyek működését is vizsgálja. Tartalmaz PTH, kalcium, foszfor, D-vitamin szintet, valamint csontanyagcsere-markereket. A mellékpajzsmirigy túlműködése gyakran rejtve marad, pedig időskorban nem ritka, és olyan problémákhoz vezethet, mint csontritkulás vagy vesekő.

(Forrás: Corden)