Inzulinrezisztencia csomag

Vizsgálat díja: 12 400 Ft

A vizsgálati ár nem tartalmazza a vérvételi díjat, amely mintavételi pontonként eltérő lehet. Erről tájékozódjon az egyes mintavételi pontok leírásánál.

Miért érdemes elvégeztetni a vizsgálatot?

Az inzulinrezisztencia egy rejtett anyagcserezavar, amelyben a szervezet sejtjei kevésbé reagálnak az inzulin hormonra. Ilyenkor a hasnyálmirigynek több inzulint kell termelnie ahhoz, hogy a vércukorszintet normál tartományban tartsa. Az állapot önmagában sokáig nem feltétlenül okoz feltűnő tüneteket, így akár észrevétlen maradhat. Kezelés nélkül azonban az inzulinrezisztencia idővel kimerítheti a hasnyálmirigyet, ami 2-es típusú cukorbetegséghez és egyéb egészségügyi problémákhoz (pl. szív- és érrendszeri betegségekhez) vezethet.

A vizsgálat elvégzésével időben fény derülhet az inzulinrezisztenciára, még mielőtt súlyosabb szövődmények alakulnának ki. Ha bebizonyosodik, hogy inzulinrezisztenciája van, életmódbeli változtatásokkal (kiegyensúlyozott étrend, rendszeres testmozgás) vagy szükség esetén gyógyszeres kezeléssel megelőzhető a cukorbetegség kialakulása.

Az inzulinrezisztencia gyakran nem okoz jellegzetes tüneteket, de bizonyos jelek, panaszok vagy kockázati tényezők fennállásakor érdemes gondolni rá és elvégeztetni a vizsgálatot. Ilyenek például:

  • Túlsúly vagy elhízás: különösen a hasi területre koncentrálódó súlyfelesleg (ún. „alma” testalkat) utalhat inzulinrezisztenciára. Az inzulinrezisztencia gyakran társul elhízással, főleg haskörfogat-növekedéssel.
  • Nehéz fogyás: ha megfelelő étrend és mozgás mellett is rendkívül nehéz fogyni, vagy a leadott kilók gyorsan visszajönnek, az utalhat arra, hogy a sejtek inzulinérzékenysége csökkent.
  • Fokozott fáradékonyság és álmosság étkezések után: gyakori panasz inzulinrezisztencia esetén, hogy bőségesebb vagy szénhidrátdús étkezést követően az illető hamar elálmosodik, levertnek érzi magát, esetleg koncentrációs nehézségei vannak.
  • Gyakori éhségérzet, édesség utáni sóvárgás: az érintettek sokszor hamar éhesek lesznek egy étkezés után, erős vágyat éreznek az édességek iránt. Előfordulhat, hogy ha kimarad egy étkezés, idegesség, remegés, izzadás jelentkezik a vércukorszint gyors esése miatt.
  • Bőrelváltozások: tipikusan sötét, bársonyos tapintatú foltok jelenhetnek meg a bőrön (leggyakrabban a nyak hátsó részén, hónaljban vagy az ágyéknál). Ezeket az elváltozásokat acanthosis nigricans néven ismerik, és az emelkedett inzulinszinttel hozhatók összefüggésbe. Emellett apró bőrkinövések (szemölcsszerű fibrómák) is gyakoribbak lehetnek.
  • Nőgyógyászati problémák nőknél: inzulinrezisztencia esetén gyakran jelentkezik rendszertelen menstruáció, a policisztás petefészek szindróma (PCOS) is gyakran együtt jár vele. PCOS gyanúja (például meddőségi problémák, fokozott szőrnövekedés, pattanásos bőr) esetén is indokolt lehet az inzulinrezisztencia vizsgálata.
  • Magas vérnyomás, kóros vérzsírszintek: a magas vérnyomás, a magas triglicerid- vagy koleszterinszint, illetve az alacsony HDL (védő) koleszterin együttese a metabolikus szindrómára utalhat, melynek része az inzulinrezisztencia. Ilyen esetben a vizsgálat segíthet feltárni a probléma hátterét.
  • Családi vagy kórelőzményi kockázati tényezők: ha a családban halmozottan fordul elő 2-es típusú cukorbetegség, vagy nőknél korábban terhességi cukorbetegség lépett fel, érdemes a szülés után is ellenőriztetni a szénhidrát-anyagcserét. Ugyancsak ajánlott a vizsgálat akkor, ha egy korábbi rutin laborvizsgálat emelkedett éhgyomri vércukorszintet (prediabéteszt) vagy magas inzulinszintet mutatott.

Az inzulinrezisztencia laborcsomag több összefüggő vérvizsgálati paramétert tartalmaz, amelyek együtt adnak képet a szervezet szénhidrát-anyagcsere állapotáról. A vizsgálat lényegében egy cukorterheléses teszt inzulinszint méréssel kiegészítve. Ennek során éhgyomri vérvétel után a páciens cukoroldatot iszik, majd újabb vérvételek történnek 60 és 120 perc elteltével. A csomag az alábbiakat foglalja magában:

  • Vércukorszint mérése 0, 60 és 120 percnél: az éhgyomri (0 perces) vércukorszint megmutatja, milyen a vércukor értéke étkezés (terhelés) előtt, nyugalmi állapotban. A 60 perces és 120 perces vércukorértékek azt jelzik, hogyan reagál a szervezet a cukorterhelésre (a megivott cukoroldatra). Egészséges anyagcserében a vércukorszint a cukoroldat elfogyasztása után megemelkedik, majd a 2 órás értéknek vissza kell közelítenie a normál tartományhoz. Kóros eredmény esetén a 120 perces vércukorszint magas marad: ez csökkent glükóztoleranciára (prediabétesz) vagy kialakult diabéteszre utalhat. 
  • Inzulinszint mérése 0, 60 és 120 percnél: a vizsgálat során a vér inzulinszintjét is mérik mindhárom időpontban. Az éhgyomri inzulinszint (0 perces) azt mutatja meg, mennyi inzulint termel a szervezet nyugalmi állapotban a vércukorszint szabályozásához. A 60 és 120 perces inzulinszintek megmutatják, milyen mértékben emelkedik az inzulin kibocsátás a cukorterhelés hatására. Inzulinrezisztencia fennállásakor jellemzően az átlagosnál magasabb inzulinszintek mérhetők: a szervezet több inzulint kénytelen termelni, mert a sejtek nehezebben veszik fel a cukrot. Az inzulinszintek vizsgálata segít felderíteni az esetleges hyperinzulinaemiát (kórosan magas inzulinszint), ami az inzulinrezisztencia fontos jele. 
  • HOMA-index (inzulinrezisztencia index): a HOMA-index egy számított érték, amelyet a Homeostasis Model Assessment módszerrel határoznak meg. A számítás a 0 perces vércukor és inzulin értékekből történik. Ez az index az inzulinrezisztencia mértékének becslésére szolgál: minél magasabb a HOMA-index, annál kifejezettebb inzulinrezisztencia áll fenn. Orvosa a HOMA-index alapján meg tudja ítélni, hogy a kapott vércukor- és inzulinszintek a normál tartományban vannak-e, vagy kezelésre, életmódbeli változtatásra van szükség.

A pontos eredmény érdekében fontos a megfelelő felkészülés a vérvétel előtt. Az alábbi tanácsok betartásával biztosítható, hogy a vizsgálat a legmegbízhatóbb képet adja a szervezet inzulin- és cukorháztartásáról:

  • Időzítés és egészségi állapot: lehetőleg csak akkor menjen el a vizsgálatra, ha egészséges. Akut betegség (pl. láz, fertőzés) idején a vércukor- és inzulinszintek eltérhetnek a normálistól, ezért ilyen esetben célszerű a vérvételt elhalasztani a gyógyulásig.
  • Étrend a megelőző napokban: a vizsgálat előtti 2-3 napban folytassa a megszokott, kiegyensúlyozott étrendjét. Kerülje a szélsőséges diétát (pl. túlzott szénhidrátmegvonást vagy éppen nagy mennyiségű édesség fogyasztását) közvetlenül a tesztet megelőzően, mert ez befolyásolhatja az eredményeket.
  • Éhgyomri érkezés: a vérvételre éhgyomorral kell érkezni. Ez azt jelenti, hogy legalább 8-12 órával a vizsgálat előtt nem szabad enni. A legideálisabb, ha előző este vacsora után már nem fogyaszt semmit (éjféltől teljesen koplal), és csak vizet iszik kis mennyiségben, ha szomjas. Reggel ne reggelizzen, és a vérvétel előtt ne fogyasszon semmilyen kalóriát tartalmazó italt.
  • Italok, dohányzás: a vizsgálat napján kerüljön minden olyan italt, ami befolyásolhatja a vércukorszintet. Ne igyon kávét, teát (még cukor nélkül sem) a vérvétel előtt, és ne dohányozzon, mert ezek is hatással lehetnek az anyagcserére. Csak tiszta vizet fogyasszon, azt is mértékkel.
  • Gyógyszerek: amennyiben rendszeresen szed gyógyszert, egyeztessen orvosával a vizsgálat előtt. Bizonyos készítmények (például vércukorszintet befolyásoló gyógyszerek, szteroidok) torzíthatják a teszt eredményét. Előfordulhat, hogy az orvos azt javasolja, a vizsgálat reggelén ne vegye be a szokásos gyógyszerét, vagy időzítse a vérvétel utáni időpontra – erről mindig kérdezze meg kezelőorvosát.
  • Testmozgás: a vérvétel előtt és a teszt napján kerülje a megerőltető testmozgást. Az intenzív edzés befolyásolhatja a vércukor értékeket (átmenetileg csökkentheti a vércukorszintet), ezért a pontos mérés érdekében jobb, ha a vizsgálat napján pihen, és csak könnyű aktivitást végez.

Készüljön fel rá, hogy a teljes vizsgálat kb. 2-3 órát vesz igénybe. A helyszínen az első vérvétel után meg kell inni a kapott cukoroldatot, majd 1 óra és 2 óra elteltével újabb vérvételek következnek. A két vérvétel közötti időben maradjon nyugalomban a rendelőben vagy laboratóriumban (ne sétáljon el, ne végezzen fizikai aktivitást), és ne egyen semmit a vizsgálat befejezéséig. Vizet kis mennyiségben ihat, ha szükséges. Érdemes magával hozni valamilyen kötetlen elfoglaltságot (például egy könyvet vagy magazint), hogy kellemesebben teljen a várakozás ideje.

A fenti előkészületek betartásával a vizsgálat eredményei megbízhatóbbak lesznek, és orvosa pontos képet kaphat arról, fennáll-e inzulinrezisztencia. A lelet ismeretében pedig meg lehet tenni a megfelelő lépéseket az egészség megőrzése érdekében.

  • A leletet elektronikusan, jelszóval védett PDF-mellékletként küldjük el az Ön által megadott e-mail címre.
  • Eredménye elérhető és letölthető az EESZT (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) rendszeréből is, ahol háziorvosa és szakorvosa szintén megtekintheti.
  • A csomagban lévő vizsgálatok eredményét a minta laboratóriumunkba való érkezését követően általában 2 munkanapon belül küldjük meg.
  • Gyors, kényelmes ügyintézés: előre egyeztetett időpont, minimális várakozás.
  • Nyugodt, higiénikus környezet: kulturált, diszkrét mintavétel.
  • Gyors eredményközlés: elektronikus leletküldés rövid időn belül.
  • Rugalmas időpontfoglalás: telefonon vagy online.
  • Otthoni mintavétel lehetősége: saját otthonában, kényelmesen, biztonságosan.

Kérdés esetén hívja ügyfélszolgálatunkat, vagy írjon nekünk!

  • Telefon: +36 1 800 9313 / +36 30 416 9982
  •  E-mail: kozpontilabor@corden.hu