Biológiai Expozíciós Mutatók (BEM) vizsgálata

A Biológiai Expozíciós Mutatók (BEM) vizsgálata kulcsfontosságú azon munkavállalók egészségének védelmében, akik rendszeresen érintkeznek egészségkárosító vegyi anyagokkal. Bizonyos anyagok belégzése komolyan veszélyeztetheti az intenzív vegyszerhasználattal járó iparágakban dolgozók (pl. vegyipar, fémfeldolgozás, festék- és bevonatgyártás, hegesztés, szerves vegyipar, akkumulátorgyártás) egészségét. A rendszeresen végzett BEM-vizsgálatok segítségével időben felismerhetők és megelőzhetők a vegyi anyagok okozta egészségkárosodások.

Kiknek ajánljuk szolgáltatásunkat?

A CORDENLAB által biztosított BEM-vizsgálatok elérhetőek munkáltatók, foglalkozás-egészségügyi orvosok, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatók, valamint magánszemélyek számára is.

Labordiagnosztikai vizsgálatunkat a 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről jogszabály alapján végezzük.

Miért fontos a BEM-vizsgálat?

A munka során használt vegyi anyagok egy része (például benzol, hexán) súlyos egészségkárosító hatású lehet: a benzol rákkeltő, míg a hexán például idegrendszeri károsodást okozhat. A BEM-vizsgálatokkal korai stádiumban felismerhetővé válik a munkahelyi vegyi anyagok egészségkárosító hatása, és lehetőség nyílik időben beavatkozni, megelőzve a súlyosabb következményeket. Amennyiben a dolgozó egészségromlása a munkahelyi expozíció következménye, az súlyos jogi következményeket vonhat maga után a munkáltató számára.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

A BEM-vizsgálatok során vizelet- és vérmintákból történik a munkahelyen belélegzett vegyi anyagok, illetve azok lebomlási termékeinek (metabolitok) kimutatása. A vizsgálatokhoz kizárólag megfelelő kreatinin-koncentrációjú (0,4–3 g/l) vizeletminta alkalmas. Ha a kreatininkoncentráció nem megfelelő (túl alacsony vagy túl magas), új mintavétel szükséges.

A CORDENLAB saját logisztikai hálózatával országosan biztosítja a minták gyors és biztonságos szállítását.

Kik számára ajánlott különösen a BEM-monitorozás?

  • Vegyipari dolgozók (oldószerek, festékek, benzol, toluol)
  • Fémfeldolgozók, hegesztők (fémporok, füstök és gőzök)
  • Festék- és bevonatgyártásban dolgozók
  • Szerves vegyipari dolgozók (különböző oldószerek)
  • Kőolajiparban érintettek
  • Akkumulátorgyártással foglalkozók (ólom, nehézfémek)

Hogyan zajlik egy BEM-vizsgálat?

  1. Mintavétel (vizelet és/vagy vér)
  2. Kreatinin-koncentráció ellenőrzése
  3. A minták laboratóriumi vizsgálata (vegyi anyagok és metabolitok mérése)
  4. Az eredmények kiértékelése és összevetése a határértékekkel

A minták gyors, pontos és biztonságos országos szállítását saját logisztikai hálózatunk biztosítja.

Letölthető anyagok

Foglaljon vizsgálati időpontot
kényelmesen és egyszerűen online!